Katarzyna Deszcz
22 lutego 2021
informacja
27 września 2021


Tomasz Schimscheiner

Aktor teatralny i filmowy

Absolwent krakowskiej PWST (1989). W latach 1990 – 2016 współtworzył zespół Teatru Ludowego w Krakowie. Pracował min. z Agatą Dudą-Gracz, Pawłem Demirskim i Moniką Strzępką, Mikołajem Grabowskim, Krzysztofem Orzechowskim, Piotrem Siekluckim, Jerzym Stuhrem, Krzysztofem Jasińskim, Arturem Baronem-Więckiem wcielając się w niezapomniane role na scenach teatrów Ludowego, Słowackiego, Teatru Stu, Nowego Proxima, Łaźnia Nowa w Krakowie, Capitol i Współczesnego we Wrocławiu, Teatrach IMKA i 6-Piętro w Warszawie, scenach w Tarnowie, Rzeszowie i Kielcach.

Ma na swoim koncie role filmowe min. „Pułkownik Kwiatkowski”, „Zawrócony”, „Śmierć jak kromka chleba” reż. Kazimierz Kutz, „Legenda Tatr” reż. W.Solarz, „Anioł w Krakowie”, „Zakochany Anioł” reż. A.Baron-Więcek, „Ikar-Historia Mietka Kosza” M.Pieprzyca, „Fale” i „Proste rzeczy” reż.G. Zariczny i telewizyjne, szerszej widowni znany z serialu „Na Wspólnej” grał również w serialach „Szpilki na Giewoncie", „Komisarz Alex", „Na dobre i na złe", „Ojciec Mateusz", „Diagnoza”, „Roist”, „Odwróceni 2”

Doświadczenie pedagogiczne zdobywał w latach 1989-1996, pracując jako asystent Moniki Rasiewicz w PWST w Krakowie. Od wielu lat współpracuje z PWSTiF w Łodzi i Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Angażuje się w działalność charytatywną. Od 2008 roku prezes Fundacji Wawel z Rodziną, której celem jest upowszechnianie postaw i wzorców społecznych, by ludzie chętniej czynili dobro. W roku 2012 założył Fundację Gospodarstwo Teatralne, aby promować różne formy twórczości artystycznej i udział w nich dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Jednym z projektów fundacji jest dedykowany dla rodzin spektakl „Dziecko dla odważnych”.