Piotr Sieklucki
27 lutego 2020
Katarzyna Deszcz
22 lutego 2021


Urszula Chowaniec

Literaturoznawczyni i kulturoznawczyni.

Profesor nadzwyczajna doktor habilitowana w Instytucie Zarządzania i Komunikacji Społecznej Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Specjalistka z zakresu teorii literatury i kultury; wykładowczyni literatury, historii literatury, kultury języka polskiego i retoryki oraz historii kina powszechnego. Prowadzi badania kulturoznawcze w zakresie teorii i historii literatury polskiej na tle komparatystycznym, a także w zakresie tłumaczeń. Związana także jako honorary researcher z University College London, School of Slavonic and Eastern European Studies w Londynie, gdzie często organizuje seminaria i spotkania w zakresie kulturowych aspektów migracji. Współpracuje z różnymi ośrodkami akademickimi w kraju i zagranicą (z University of Tampere w Finlandii, także z Westminster University w Londynie, z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN).

Jest autorką monografii, Melancholic Migrating Bodies: Polish Contemporary Women’s Writing, o współczesnym pisarstwie kobiet w Polsce z perspektywy problematyki ciała i melancholii, wydanej przez Cambridge Scholar Publishing w 2015, która powstała w ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki (2011-2013). Wśród jej publikacji znajdują się monografia poświęcona międzywojennej prozie Ireny Krzywickiej W poszukiwaniu kobiety. O wczesnych powieściach Ireny Krzywickiej, Kraków: WUJ, 2007, a także wydane pod jej redakcją, z jej artykułami oraz wprowadzeniem Women’s Voices and Feminism in Polish Cultural Memory (2012); Mapping Experience in Polish and Russian Women’s Writing (2010), Masquerade and Femininity: Polish and Russian Women’s Writing (2008).

Jej pasją jest wyjaśnianie tego, co wokół, i dyskutowanie o tym, dlatego uwielbia uczyć i prowadzić polemiki ze studentami, a także zachęcać studentów do pisania.